Ochrana proti škůdcům
Ochrana proti ptákům
Ochrana dřeva
Likvidace vegetace

Vertical DEREK - opravdu promyšlený systém

Červotoči a tesařící

Červotoči

Červotoči jsou skupinou dřevokazného hmyzu způsobující destrukci dřevěných konstrukcí (Anobium punctatum, Dendrobium pertinax, Xestobium rufovillosum a další). Jsou to brouci 2 - 9 mm velcí, tělíčko má vejcovitý tvar, barvy hnědé, fialověčerné až černé.

Napadají všechny druhy zabudovaného dřeva (krovy, nábytek, okenní rámy, dveře a pod.). Larvy rozežírají vnitřek dřeva zatímco povrch dřeva zůstává nedotčen. Napadené dřevo je možno poznat teprve po výletových otvorech, jejichž velikost se pohybuje od 1 do 2 mm.

Červotoč
Dospělec (imago) červotoče umrlčího

Tesařící

Mezi nejrozšířenější tesaříky patří tesařík krovový (Hylotrupes bajulus). Je 8 - 20 mm veliký, šedohnědý až černohnědý brouk s šedivými skvrnami na krovkách pokrytých chloupky. Samička bývá větší než sameček a dosahuje délky až 25 mm. Za sezónu naklade 100 - 300 kusů vajíček. Celkový vývoj (vajíčko - larva - kukla - dospělec), může probíhat až 15 let.

Destrukci dřeva způsobují larvy, které svým kousacím ústrojím rozmělňují dřevo a částečně ho požírají. Nestravitelné části jsou larvami vyvrhovány jako malé výměsy. Larvy žijí ve dřevě 3 - 11 let. Požerková chodba prochází ve dřevu hlavně v podélném směru a probíhá pod povrchem dřeva. Jakmile larva dospěje, provrtá se k vnější stěně dřeva a ponechá pouze tenké "okénko" z vnější vrstvy. Tam se zakuklí a dospělí jedinci pak, nejčastěji v období červen - srpen, ze dřeva vylétají. Výletové otvory mají kulatý nebo oválný tvar o průměru až 6 mm.

Tesařící
Dospělec (imago) a larva tesaříka krovového

Kontaktní osoba:
Ing. Radim Kaluža

Mobil:
603 418 923

Email:
info@derek.cz

Vybráno z diskuse

Tesařík Pruhovaný (Vojtěch, Vloženo: 29.8.2016)

Dobrý den,
Prosil bych o pomoc ... Jak se nejlépe zbavit Tesaříka Pruhovaného v bytě ?? ...
žádné strouchnivělé dřevo tu nemám a furt mi tu v pokoji létají jen dospělí jedinci ... Nevím jestli to léta z venku ale už mi z toho fakt jebe od května do teď jsem jich z bytu vyházel 67ks a furt se to od někud bere ... Moc prosím jak se toho můžu zbavit?? Můj E-mail vojta.tr@seznam.cz

PS: I nábytek mám lakovaný!

Odpověď:

Dobrý den, tesařík pruhovaný nepatří mezi hmyz, který by napadal suché dřevo v bytě. Je to lesní zvíře. Jestliže se opravdu jedná o tohoto brouka, pak se k Vám dostává z venku a nemá cenu se tím trápit. Použijte síta proti hmyzu do oken. R. Kaluža

brouk v bytě (ivana, Vloženo: 29.8.2016)

Poraďte prosím, co to je a jak se toho zbavit.velký 1-2mm.dekuji
https://goo.gl/photos/5CcUkzG5Q99ajCur8

Odpověď:

Dobrý den, jedná se pravděpodobně o červotoče spížního. Je to škůdce potravinový (tvrdé pečivo, granule pro psy atd...). Doporučuji nalézt zdroj a vyhodit. A postřik výskytových ploch. R. Kaluža

Tesařík (Jana, Vloženo: 15.10.2014)

Dobrý den,letos nám napadl půdu tesařík.Sháním aerosolovou dýmovnici.Poradíte mi prosím, která je vhodná na jejich zničení?Děkuji J.M.

Odpověď:

Dobrý den, hubit tesaříky dýmovnicí je zbytečné. Aerosol nepronikne do hloubi dřeva k larvám, které dřevo poškozují. Maximálně jste schopen dýmovnicí zabít dospělé brouky v okamžiku rojení. Doporučuji Vám objednat si návštěvu specialisty na místě, který Vám navrhne účinný způsob sanace. Ta se provádí kombinací postřiků s tlakovými injektážemi či mikrovlnným zářením.

je prostředek karcinogenní (Margita Krutišová, Vloženo: 26.8.2014)

Dobrý den,chystám se na chemické ošetření dřevěné chalupy z venku proti tesaříkům. V chalupě trvale bydlím. Jsou prostředky pro člověka karcinogenní?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, žádné karcinogenní přípravky nejsou u nás volně v prodeji. Na etiketě přípravku musí být uvedeny třídy použití přípravku dle ČSN 49 0600. Jsou-li tam uvedeny číslice 1 a 2, může se přípravek používat i v interiéru obytných budov. R. Kaluža

Hnědý malý brouček (verka, Vloženo: 22.6.2011)

Dobrý den,

v bytě se mi nedávno objevili hnědí, malí, asi 2-3mm velcí broučci. Létají a stahují se za světlem, kde je po jednom lapame a topíme. Nevyskytují se v mouce ani cukru, nejvíc jsem jich našla v tvrdých rohlíkách na strouhanku.
Co je to za broučka a jak se ho zbavíme? Přijde mi, že pár jich pochytáme, ale druhý den je jich tu zase o hodně víc.

Věrka

Odpověď:

Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o červotoče spížního. Pokud je to skutečně on, pomůže vám důkladné vyčištění spíží a postřik stěn těchto spíží reziduálním insekticidem (takovým, co tam dlouho vydrží). K přesnému určení druhu hmyzu a zvolení vhodného způsobu likvidace je však lépe brouky vidět z blízka.

Přejít do diskuse

Zpět na začátek ^