Ochrana proti škůdcům
Ochrana proti ptákům
Ochrana dřeva
Likvidace vegetace

Vertical DEREK - opravdu promyšlený systém

Červotoči a tesařící

Červotoči

Červotoči jsou skupinou dřevokazného hmyzu způsobující destrukci dřevěných konstrukcí (Anobium punctatum, Dendrobium pertinax, Xestobium rufovillosum a další). Jsou to brouci 2 - 9 mm velcí, tělíčko má vejcovitý tvar, barvy hnědé, fialověčerné až černé.

Napadají všechny druhy zabudovaného dřeva (krovy, nábytek, okenní rámy, dveře a pod.). Larvy rozežírají vnitřek dřeva zatímco povrch dřeva zůstává nedotčen. Napadené dřevo je možno poznat teprve po výletových otvorech, jejichž velikost se pohybuje od 1 do 2 mm.

Červotoč
Dospělec (imago) červotoče umrlčího

Tesařící

Mezi nejrozšířenější tesaříky patří tesařík krovový (Hylotrupes bajulus). Je 8 - 20 mm veliký, šedohnědý až černohnědý brouk s šedivými skvrnami na krovkách pokrytých chloupky. Samička bývá větší než sameček a dosahuje délky až 25 mm. Za sezónu naklade 100 - 300 kusů vajíček. Celkový vývoj (vajíčko - larva - kukla - dospělec), může probíhat až 15 let.

Destrukci dřeva způsobují larvy, které svým kousacím ústrojím rozmělňují dřevo a částečně ho požírají. Nestravitelné části jsou larvami vyvrhovány jako malé výměsy. Larvy žijí ve dřevě 3 - 11 let. Požerková chodba prochází ve dřevu hlavně v podélném směru a probíhá pod povrchem dřeva. Jakmile larva dospěje, provrtá se k vnější stěně dřeva a ponechá pouze tenké "okénko" z vnější vrstvy. Tam se zakuklí a dospělí jedinci pak, nejčastěji v období červen - srpen, ze dřeva vylétají. Výletové otvory mají kulatý nebo oválný tvar o průměru až 6 mm.

Tesařící
Dospělec (imago) a larva tesaříka krovového

Zpět na začátek ^