Ochrana proti škůdcům
Ochrana proti ptákům
Ochrana dřeva
Likvidace vegetace

Vertical DEREK - opravdu promyšlený systém

Houby třídy Basidiomycetes

Dřevomorka domácí

 • Dřevomorka patří mezi nejnebezpečnější a nejobávanější škůdce dřeva v obydlích a to hlavně proto, že ohrožuje dřevo i poměrně suchých staveb, neboť potřebuje ke svému vývoji málo vlhkosti (cca 19 - 20 °C). Uchová se však rovněž i za sucha. Ostatní druhy vyžadují vlhkost vyšší, při jejím poklesu zastavují růst a vyschne li dřevo dostatečně, odumírají. V odborné literatuře se všeobecně uvádí, že dřevomorka při rozkladu dřevní substance tvoří chemicky volnou vodu, kterou nese na svém povrchu její mycelium (podhoubí) odtud pochází její název dřevomorka "slzící" (lacrymans). Vodu si je dřevomorka rovněž schopna přivést ke dřevu zvláštními provazci (rhizomorfami), kterými prorůstá zdivem, pod omítkami, řídkým betonem či minerálními zásypy, často až na vzdálenost několika metrů. Zdivo bývá působením houby rozrušováno.
 • Na rozdíl od jiných hub, se dřevomorce daří lépe při nižších teplotách, při teplotě 26 °C zastavuje růst a při 40 °C začíná odumírat.
 • Přítomnost dřevomorky ve stavbě signalizuje šedobílý houbovitý povlak na povrchu dřeva, tzv. syrrocium (lehce od dřeva oddělitelný), a později plodnice. Plodnice jsou z počátku měkké, vatovité, posléze se stávají tužšími, masitými a na povrchu se počíná tvořit roušková vrstva (barvy od oranžové, přes žlutohnědou až posléze zhnědne). Ve vyzrálé plodnici se vytváří ohromné množství malých, hladkých, žlutohnědých až hnědých výtrusů, které se šíří vzdušným prouděním ale i mechanickým přenosem - částečkami podhoubí zavlečenými s kousky nakaženého dřeva, což se v praxi vyskytuje nejčastěji. Výtrusy nejlépe klíčí ve vlhkém prostředí při teplotě 18-22 °C.
 • Dřevo napadené dřevomorkou propadá rychlé zkáze, z počátku měkne, takže se dá rýpat nehtem. Barví se do okrova a je velmi křehké, má hladký lom a je značně vlhké. V tomto stadiu se snadno stává zdrojem nákazy přijde-li do styku se zdravým dřevem. Brzo po tomto období dřevo rychle hnědne, počne podélně praskat a rozpadá se v hranolky s příčnými trhlinami, ve kterých se vyvíjejí blanité povlaky substrátového podhoubí. U prken a trámů zůstává svrchní vrstva (která může vysychat) zdravá a podléhá rozkladu až poměrně pozdě. Rozklad probíhá rychle, dřevomorka se rychle rozrůstá (v příznivých podmínkách až 6 mm za jeden den, t.j. asi 2 m/rok).
Dřevomorka
Totální destrukce zhlaví vazného trámu
dřevomorkou domácí
Dřevomorka
Plodnice dřevomorky domácí na zdivu.

Trámovka plotní, jedlová, trámová

 • Trámovky patří mezi typické substrátní druhy dřevokazných hub. Svým myceliem se rozrůstají uvnitř dřeva a na povrchu vytvářejí pouze plodnice. Napadají hlavně jehličnaté dřeviny a to i v zabudovaném dřevě. Vyznačují se zvláště velkou odolností proti povětrnostním vlivům, hlavně suchu a to jak mycelium, plodnice, tak i spory.
 • Plodnice se objevují na povrchu dřeva, kde vyplňují trhlinky (které časem vyplní celé), takže časem může dosáhnout délky až několik decimetrů. Barva normálních plodnic je rezavě hnědá s nerovným sametovým povrchem, u druhu abietinum později hladkým. Celá plodnice je korkovitá.
 • Mycelium houby působí kostkovitou hnědou hnilobu končící naprostou destrukcí dřeva.
 • Optimální teplota pro růst se pohybuje v rozmezí 32 - 35 °C. Dřevo v napadených místech je zbarveno červenohnědě. Hniloba se rychle rozšiřuje, až se uvnitř dřevo zcela rozpadá a vznikají v něm dutiny. Poškození na povrchu, pokud se neobjeví plodnice, není patrné. Sanační práce jsou komplikovány tím, že houba působí uvnitř a v těchto případech mnohdy nepostačuje pouze povrchový zákrok.
Trámovka
Plodnice trámovky trámové odebrané z krokve

Pornatka Vaillantova

Pornatka
Plodnice pornatky na dřevě
 • V praxi se takto převážně označují téměř všechny choroše s rozličnými plodnicemi bílé nebo světlé barvy. Vývoj této houby a škody jí způsobené na dřevě jsou velmi podobné dřevomorce. Plodnice jsou kornaté, pevně přirostlé na dřevo, tvoří měkké, tenké až blanité povlaky, skládající se z rourek o širokých, velkých hranatých ústích. Plodnice jsou v mládí čistě bílé, později smetanově žloutnou.
 • Podhoubí tvoří jemné, plsťovité povlaky laločnatě se po substrátu rozlézající, trvale čistě bílé - nezbarvují se ani za nepříznivých vegetačních podmínek (jako dřevomorka), ani ve stáří. Optimální teplota pro růst podhoubí je 25 -26 °C.
 • Pornatka je typickou houbou lesů, kde roste na odumřelém dřevě - do staveb může být zavlečena nakaženým dřevem. Pro její růst je typická značná náročnost na vlhkost (30 - 50 %) - jakmile se sníží obsah vlhkosti ve dřevě nebo relativní vlhkost vzduchu, houba zastavuje svůj růst.

Kornatka rozvitá

 • Kornatka napadá zejména mrtvé jehličnaté dřevo. Nejdříve ze běl zbarvuje do oranžova, později propuká bílá hniloba. Plodnice vyrůstají na povrchu dřeva v podobě tenkých kožovitých povlaků silných 0,2 - 0,45 mm. V mládí jsou okrouhlé o průměru 1 - 5 mm, později se spojují a pokrývají plochu až 10 cm2.
 • Kornatka je velmi náročná na vlhkost a poškozuje dřevo převážně povrchově.

Kontaktní osoba:
Ing. Radim Kaluža

Mobil:
603 418 923

Email:
info@derek.cz

Vybráno z diskuse

houba trámovka (Lubomír Buchta, Vloženo: 13.4.2018)

Dobrý den.Mám houpačku ze samorostů a od spodu u země mi začíná růst houba.Dá se zneškodnit? Výměna by byla dost složitá. Děkuji. L.Buchta

Odpověď:

Dobrý den, je-li dřevo hloubkově napadeno, musíte napadené části vyměnit za chemicky ošetřené nebo vyrobené ze dřeva, které je působení dřevokazných hub odolné - např. dub. Činnost houby se také zastaví po vyschnutí dřeva - to ale u houpačky asi nedosáhnete. Chemicky ošetřované dřevo by mělo být ošetřeno pro třídu použití dřeva 4 - v trvalém styku se zemí. Nepostačuje pouhý nátěr/nástřik dřeva - používá se vakuová impregnace. Žádné jednoduché řešení bohužel není. R. Kaluža

trámovka trámová (Jana, Vloženo: 1.8.2016)

Dobry den, na trámu velkého dřevěného balkonu se ve stinném místě objevily plodnice trámovky. Četla jsem různé příspěvky na internetu a vydala se do Hornabchu pro dostupný likvidační prostredek. Všechny produkty ale byly na nové dřevo a k prevenci. Na likvidaci mi poradili sehnat si 30% peroxid vodíku. Kde ho seženu nebo máte jiné řešení? děkuji Jana

Odpověď:

Dobrý den, likvidovat plodnici trámovky jakýmkoli nátěrem nebo postřikem nemá cenu, mycelium houby je ve středu hranolu. Doporučuji trám nebo jeho část vyměnit. Nové i zbylé ponechané dřevo je nutno řádně ošetřit. R. Kaluža

je prostředek karcinogenní (Margita Krutišová, Vloženo: 26.8.2014)

Dobrý den,chystám se na chemické ošetření dřevěné chalupy z venku proti tesaříkům. V chalupě trvale bydlím. Jsou prostředky pro člověka karcinogenní?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, žádné karcinogenní přípravky nejsou u nás volně v prodeji. Na etiketě přípravku musí být uvedeny třídy použití přípravku dle ČSN 49 0600. Jsou-li tam uvedeny číslice 1 a 2, může se přípravek používat i v interiéru obytných budov. R. Kaluža

Přejít do diskuse

Zpět na začátek ^