Ochrana proti škůdcům
Ochrana proti ptákům
Ochrana dřeva
Likvidace vegetace

Vertical DEREK - opravdu promyšlený systém

Ochrana dřevěných konstrukcí

Biotickými škůdci dřeva ve stavbách jsou zejména:

Posuzování stavu dřevěných konstrukcí z hlediska jejich napadení biotickými škůdci

Mykologické průzkumy krovových, stropních a jiných dřevěných konstrukcí provádí pracovníci firmy DEREK již od roku 1995. Za tuto dobu vyhotovili již více než 320 posudků pro městské a obecní úřady, projekční kanceláře i soukromé investory. Firma DEREK je držitelem osvědčení o absolvování školení Ochrana dřeva ve VVÚD Praha, s. p.

Napadení moderní dřevostavby dřevomorkou domácí
Napadení moderní dřevostavby dřevomorkou domácí
Krov kostela
Krov kostela
Krov historické hospodářské budovy
Krov historické hospodářské budovy
Krov historické hospodářské budovy
Krov historické hospodářské budovy

Proč provádět mykologické průzkumy dřevěných konstrukcí?

 • Provedení mykologického průzkumu konstrukce krovu popř. podlah by mělo být prvním krokem při plánování opravy či rekonstrukce střechy nebo půdní vestavby. Většina starších dřevěných konstrukcí je totiž biotickými škůdci (tj. dřevokaznými houbami, hmyzem či plísněmi) ve větší či menší míře poškozena. Včasné odhalení jejich přítomnosti a příčin jejich aktivity a následná profesionálně provedená sanace zabrání jejich dalšímu rozvoji a případnému úplnému zničení konstrukce.
 • Provedený mykologický průzkum je podstatným zdrojem informací o stavu konstrukce pro investora či projektanta. Z jeho výsledků zjistí:
  • zda a v jaké rozsahu je konstrukce poškozena biotickými škůdci
  • kteří biotičtí škůdci jsou v konstrukci přítomni a zda jsou aktivní (hrozí-li další zhoršení současného stavu)
  • příčiny napadení konstrukce
  • rozsah a nejvhodnější postup provedení nutné chemické sanace, tesařských, klempířských a popřípadě i stavebních oprav
  • množství potřebných finančních prostředků na tyto práce.

Způsoby hodnocení stavu dřevěných konstrukcí, určování původců a příčin napadení konstrukcí:

 • vizuálně je zjišťován výskyt biotických škůdců (mycelium a plodnice dřevokazných hub, výskyt plísní, výletové otvory a požerkové chodbičky larev dřevokazného hmyzu) a výskyt stavebních závad (např. místa zatékání, deformace, rozpraskání, průhyby konstrukčních prvků, poškození konstrukčních spojů atd.)
 • ke zjištění stavu zazděných částí trámů jsou prováděny sondy ve zdivu u jejich zhlaví
 • pevnost a tvrdost dřevěných prvků je hodnocena pomocí zkušebních vpichů, vrtů a akusticky (poklepem)
 • vlhkost dřeva je měřena dotykovým odporovým vlhkoměrem
 • ke zjištění původců napadení dřevěných prvků jsou odebírány vzorky napadeného dřeva. Vyhodnocení vzorků napadeného dřeva a určení původců napadení je prováděno soudním znalcem v oboru mykologie se specializací na dřevokazné houby.

Sanace dřevěných konstrukcí napadených biotickými škůdci

Sanacemi dřevěných konstrukcí napadených biotickými škůdci, tj. dřevokaznými houbami, hmyzem a plísněmi, a preventivní ochranou dřeva proti těmto škůdcům se firma DEREK zabývá od roku 1995 a za tuto dobu provedla sanace již více než 100 objektů. Mimo vlastní sanace konstrukcí firma zabezpečuje také související tesařské, pokrývačské, klempířské a zednické práce. Firma DEREK je držitelem osvědčení o absolvování školení „Ochrana dřeva“ ve VVÚD Praha, s. p. a „Aplikace výrobků firmy Bochemie Bohumín“.

Proč provádět chemickou ochranu dřeva proti biotickým škůdcům?

Biotičtí škůdci jsou schopni za příznivých podmínek způsobit během několika let závažná poškození dřevěných konstrukcí, popř. i jejich úplnou destrukci. Někteří škůdci pak napadají i okolní zdivo (např. houba dřevomorka domácí). Nezanedbatelné je rovněž negativní působení hub a zejména plísní na lidské zdraví - mykoalergie (přecitlivělost na spóry hub a plísní), působení těkavých látek produkovaných plísněmi do okolního prostředí (alkoholy, ketony, aldehydy, étery, estery, terpeny), mykózy atd.

Způsoby provádění sanací dřevěných konstrukcí napadených biotickými škůdci

Sanace napadených dřevěných konstrukcí provádíme chemickými prostředky pro ochranu dřeva výrobců Bochemie Bohumín (řada přípravků Bochemit), Qualichem (řada přípravků Lignofix) a dalších.

Sanace hrázdění před
Sanace hrázdění před
Sanace hrázdění po
Sanace hrázdění po
Krov před sanací
Krov před sanací
Krov po sanaci
Krov po sanaci
Protézování zhlaví stropnice beta-metodou
Protézování zhlaví stropnice beta-metodou
Protézování zhlaví stropnice beta-metodou
Protézování zhlaví stropnice beta-metodou
Protézování zhlaví stropnice beta-metodou
Protézování zhlaví stropnice beta-metodou
Protézování tesařsky
Protézování tesařsky

 • Hlavní výhodou chemické sanace oproti jiným způsobům sanace (plynování, mikrovlny) je dlouhodobý účinek chemických přípravků, které v ošetřeném dřevě zůstávají a chrání jej ještě minimálně 10 let po provedení sanace.
 • Způsoby aplikace chemických přípravků pro ochranu dřeva:
  • nátěrem či postřikem - celoplošná povrchová impregnace dřevěných prvků (této aplikaci musí předcházet odstranění prachu, zbytků kůry, starých nátěrů a zkorodované vrstvy dřeva z povrchu dřevěných prvků, odmaštění povrchu dřeva a jeho chemická neutralizace)
  • tlakovou injektáží systémem MABI - hloubková impregnace dřevěných prvků napadených dřevokazným hmyzem a preventivní ošetření rizikových a špatně přístupných částí konstrukcí

Ochrana dřevěných a kovových konstrukcí proti ohni

 • Ochranou dřevěných a kovových konstrukcí proti ohni se firma DEREK zabývá od roku 1995. Je držitelem osvědčení o absolvování školení „Ochrana dřeva“ ve VVÚD Praha, s. p. a „Aplikace protipožárních nátěrů Flamguard a Flamguard Transparent firmy Qualichem“.
 • Ochranu dřevěných konstrukcí proti ohni provádí firma zpěnitelnými přípravky Flamguard a Flamguard Transparent firmy Qualichem a Plamostop D firmy IZOSTAV.
Ochrana dřevěných a kovových konstrukcí proti ohni
Požár dřevěné zkušební budky
bez protipožární ochrany
Ochrana dřevěných a kovových konstrukcí proti ohni
Zbytky dřevěné zkušební budky
bez protipožární ochrany po požáru
Ochrana dřevěných a kovových konstrukcí proti ohni
Dřevěná zkušební budka ošetřená>
Flamguardem 500 g/m2 po požáru

ke stažení

Kontaktní osoba:
Ing. Radim Kaluža

Mobil:
603 418 923

Email:
info@derek.cz

Vybráno z diskuse

houba trámovka (Lubomír Buchta, Vloženo: 13.4.2018)

Dobrý den.Mám houpačku ze samorostů a od spodu u země mi začíná růst houba.Dá se zneškodnit? Výměna by byla dost složitá. Děkuji. L.Buchta

Odpověď:

Dobrý den, je-li dřevo hloubkově napadeno, musíte napadené části vyměnit za chemicky ošetřené nebo vyrobené ze dřeva, které je působení dřevokazných hub odolné - např. dub. Činnost houby se také zastaví po vyschnutí dřeva - to ale u houpačky asi nedosáhnete. Chemicky ošetřované dřevo by mělo být ošetřeno pro třídu použití dřeva 4 - v trvalém styku se zemí. Nepostačuje pouhý nátěr/nástřik dřeva - používá se vakuová impregnace. Žádné jednoduché řešení bohužel není. R. Kaluža

Lignofix (Josef, Vloženo: 11.7.2017)

Dobrý den, potřebuji ošetřit krovy na již postavené, hliníkové střeše Lignofixem. Chci krovy nastříkat, ale nevím jestli postřik nějak nepoškodí hliníkovou krytinu.Pokud máte nějakou zkušenost tak moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, nepíšete jakým Lignofixem (složení jsou různá). Každopádně jsem se ani v literatuře ani v praxi nesetkal s tím, že by při aplikaci prostředků na ochranu dřeva došlo k poškození jakékoli plechové krytiny. Jiná věc jsou difuzní střešní fólie.... R. Kaluža

Tesarik (Pajiks, Vloženo: 25.11.2016)

DOBRY den,prosim,jak najit chodbicky tesarika ? Slysime ho chroupat ve stenach!Mame kanadsky srub.. dreva spousty.Stari 8let.Stavitel nam tvrdi,ze brouk se prokouse a bude klid. Nebudou nova vajicka? Dekuju

Odpověď:

Dobrý den, chodbičky tesaříka se nacházejí jen několik mm pod povrchem dřeva - nalézt je lze vpichem např. dláta. Co se týká napadení, pokud bylo dřevo chemicky ošetřeno, mělo by napadení opravdu po 1. generaci přestat. Pokud dřevo nebylo ošetřeno, může v závislosti na konkrétním druhu hmyzu pokračovat i nadále. R. Kaluža

Tesařík (Jana, Vloženo: 15.10.2014)

Dobrý den,letos nám napadl půdu tesařík.Sháním aerosolovou dýmovnici.Poradíte mi prosím, která je vhodná na jejich zničení?Děkuji J.M.

Odpověď:

Dobrý den, hubit tesaříky dýmovnicí je zbytečné. Aerosol nepronikne do hloubi dřeva k larvám, které dřevo poškozují. Maximálně jste schopen dýmovnicí zabít dospělé brouky v okamžiku rojení. Doporučuji Vám objednat si návštěvu specialisty na místě, který Vám navrhne účinný způsob sanace. Ta se provádí kombinací postřiků s tlakovými injektážemi či mikrovlnným zářením.

Kuna - dřevo od moče a trusu (Vlasta, Vloženo: 26.6.2014)

Dobrý den, poradíte mi jak nejlépe ošetřit dřevo poničené močí a trusem od kuny ? Prkna a laťky ve střeše vyměňujeme-avšak střešní trámy nelze.Než uděláme nové zateplení a vnitřní zakrytí střechy potřebujeme se zbavit zbývajícího zápachu a případných budoucích potíží poničeného materiálu.
Předem vám děkuji

Odpověď:

Dobrý den, kuní moč nemá vliv na mechanické vlastnosti dřeva, zápach je ovšem nepříjemný. S odstraněním zápachu zpravidla pomůže postřik dezinfekčním prostředkem na bázi aktivního kyslíku - např. Chirox. Vzhledem k tomu, že dřevo je vysoce porézní materiál, je nutno to při aplikaci proti běžnému dávkování poněkud přestřelit - použil bych koncentraci 3% s pokrytím 1 l roztoku/max 5 m2 dřeva. R. Kaluža

Přejít do diskuse

Zpět na začátek ^