Červotoči jsou skupinou dřevokazného hmyzu způsobující destrukci dřevěných konstrukcí (Anobium punctatum, Dendrobium pertinax, Xestobium rufovillosum a další). Jsou to brouci 2 - 9 mm velcí, tělíčko má vejcovitý tvar, barvy hnědé, fialověčerné až černé.

Napadají všechny druhy zabudovaného dřeva (krovy, nábytek, okenní rámy, dveře a pod.). Larvy rozežírají vnitřek dřeva zatímco povrch dřeva zůstává nedotčen. Napadené dřevo je možno poznat teprve po výletových otvorech, jejichž velikost se pohybuje od 1 do 2 mm.

Vybráno z diskuse

Celkem 2 příspěvků
černý červ Šára 19.09.2014 23:34:00

Dobrý den,objevil se nám v chodbičce a ve sklepě v rodinném domě jakýsi černý červ nebo larva,je lesklý a stáčí se do spirálky,dlohý kolem 1cm. ve sklepě leze po zdech.Prosím Vás,nevíte co by to mohlo být a jak se ho zbavit? Děkuji

Odpověď
Dobrý den, bohužel, musím opakovat znovu: bez slušné fotografie nebo zaslaného vzorku nejsem schopen určit druh škůdce a tedy ani způsob jeho likvidace. R. Kaluža
Hnědý malý brouček verka 22.06.2011 9:53:00

Dobrý den,

v bytě se mi nedávno objevili hnědí, malí, asi 2-3mm velcí broučci. Létají a stahují se za světlem, kde je po jednom lapame a topíme. Nevyskytují se v mouce ani cukru, nejvíc jsem jich našla v tvrdých rohlíkách na strouhanku.
Co je to za broučka a jak se ho zbavíme? Přijde mi, že pár jich pochytáme, ale druhý den je jich tu zase o hodně víc.

Věrka

Odpověď
Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o červotoče spížního. Pokud je to skutečně on, pomůže vám důkladné vyčištění spíží a postřik stěn těchto spíží reziduálním insekticidem (takovým, co tam dlouho vydrží). K přesnému určení druhu hmyzu a zvolení vhodného způsobu likvidace je však lépe brouky vidět z blízka.
Celkem 2 příspěvků