Přidat příspěvek
Kolik je 5 + 10 + 6 * 0 ?
Celkem 285 příspěvků
Myši Jana 10.04.2024 10:00:00

Dobrý den, přes zimu nám myši zamořili terasu a kůlnu, na dřevěné terase jsme bohužel nechali jednu deku, ve které si myši udělali hnízdo a měli jsme zde položené na podlaze části trampolíny, pod kterou jsme našli velké množství myšího trusu. V létě na terase chodíme bez bot, děti si zde lehají na zem, čím a jak nejlépe terasu vyčistit/vydezinfikovat, aby nedošlo k nakažení nějakou nemocí z myší a zároveň aby nebylo dřevo poškozeno? Terasová prkna jsou z borovicového dřeva. V kůlně je situace ještě horší, myší bobky jsou téměř na všech předmětech i výše položených a jde zde silný zápach myšiny. Jedná se o dřevěnou boudu bez podlahy, zem je pouze menší kamení, ale jaou zde uskladněna kola sekačka, nářadí atd. je potřeba dezinfikovat všechny předměty? Děkuji za radu.

Odpověď
Dobrý den,
dezinfekci můžete provést většinou volně dostupných dezinfekčních prostředků, ale doporučoval bych takové, které neobsahují chlór - "Sanytol Dezinfekční univerzální čistič – 4 účinky" nebo "Chirox", "Meridasan Profi". Postřik musí být proveden do mokra (1 l roztoku/5-10 m2). Při dezinfekci předmětů doporučuji vycházet z toho, že myšky docela dobře šplhají a mohou se dostat v kůlně téměř kamkoli. A u toho močí a kadí. Takže bych ty všechny věci otřel houbou namočenou v dezinfekci. A samozřejmě bych provedl v kůlně deratizaci - položil pasti/nástrahy na hlodavce.
R. Kaluža
MOLI Helena 24.01.2024 13:48:00

Dobrý den, jak odstranit larvy molů ve sklepní koji /z uskladněných ořechů/ - sama /bednu odstraním/, příp. kolik stojí služba u Vás.
Děkuji.

Odpověď
Dobrý den,
larvy zavíječů paprikových (nejpravděpodobnější) budou v těch ořeších, kukly pak někde ve štěrbinách v okolí.
Dospělce lze zahubit insekticidním postřikem nebo aerosolem (dýmovnice nebo strojní generátor).
Kukel a larev se dá zbavit úklidem.
Cenu neumím říct, záleží na místě a velikosti sklepa. Můžete zavolat na tel. 603440970 a kolega Vás vyzpovídá a přibližnou cenu Vám řekne.
R. Kaluža
štěnice Vendula 12.12.2023 5:46:00

Dobrý den, bydlím v panelákovém domě, který má 13 pater. V 10. patře se v jednom bytě objevily štěnice. Postřik dělali v 9. a v 11. patře.
Je nutné dělat postřik, když bydlíme v 5. patře?
Děkuji předem za odpověď

Odpověď
Dobrý den,
automaticky určitě ne. Pokud není výskyt štěnic prokázán v některém ze sousedících bytů, není důvod postřik u Vás provádět.
R. Kaluža
Štenice Svitlana 16.11.2023 21:27:00

Dobrý den, zkusím zkráceně, moc prosím o váš názor i radu.
Začalo to štipanci u mě v červenci , nevěděla jsem o co jde , až jsme začali potkávat štěnice na sedačce v obýváku , bylo tam hlavní hnízdo . Obrátili jsme se na firmu,, našli i jen par v ložnici ,provedli postrik celého bytu ,, podruhé ani nechtěli dorazit ,ale pořad na sedačce jsme našli par malých jedinců , tu jsme nepoužívali ,, trvalo to měsíc, nakonec jsme ji vyhodili a nakonec nám znovu provedli postrik . Měsíc byl klid,, Jednoho dne jsem jednu objevila ve skříni na oblečení v ložnici, živá ale pomalá . Zhruba po měsíci jedna nalezena v předsíni u špinaveho prádla, asi týden na to zase hnízdo ale u syna v roštu postele / mel akurat na noze cosi rozškrabane , já po nálezu jen par štipancu. Zase byl udělán postrik stejnou firmou . Po týdnu nález v té samé skříni , jedna mrtvá druhá živá ale přičmouhla,, par dni na to u dcerky v postýlce jedna dost čilá velká, hnus (bylo to včera ).
Tak chci se zeptat kde se stala chyba ??
Prý to nejspíš léze od vedle , firma prý volala majiteli baráku,, zatím se nám neozval .
Zajímá mě co dělají ve skříni ? Za skříněmi bylo vystříkano též , na první pohled nikde nic. Oblečení jsem prohlizela , je nutné ho opravdu vyprat ? Na 60 tam skoro nic nemůžu vyprat / , vajíčka tam snad nemůžou byt ? Mám pocit ze už se je nezbavime ??
Děkuji pěkně předem za odpověď .

Odpověď
Dobrý den,
štěnice je nutné řešit i v okolních bytech - provést monitoring aby se vyloučila možnost migrace štěnic od sousedů. Majitel objektu to má povinnost řešit.
Prádlo opravdu doporučuji vše vyprat, když ne na 60°, tak na tolik, kolik můžete. Vajíčka tam opravdu mohou být.
Pokud to obojí proběhne, zopakujete dezinsekci a nepovede to k výsledku, může být problém v použitém přípravku, pečlivosti provedení nebo rezistenci štěnic.
Z našich zkušeností to lze vždy vyřešit, ale v případě složitých podmínek může být potřeba zásahů více než standardní 2. Jedním zásahem se problém nevyřeší nikdy.
R. Kaluža

Přenos štěnice Kristýna 10.11.2023 4:08:00

Dobrý den, chtěla bych se zeptat... Potkala jsem se s kamarádkou která si domu přinesla štěnice, když jsme se potkali měla za sebou první postřik bytu. Seděli jsme věděl sebe (ne úplně nalepené na sebe) asi cca 20 minut. A já od té doby mám strach že jsem si ty štěnice donesla domu. A zajímá mě je možné přenášet štěnice už když váš být prošel postřikem? A může štěnice přeskočit z člověka na člověka?

Odpověď
Dobrý den,
štěnice se tělesným kontaktem nepřenášejí. Migrují hlavně v zavazadlech a nábytku.
R. Kaluža
Koberec s vysokým vlasem Dana 04.11.2023 13:40:00

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je nutné vyhodit koberec s velmi vysokým vlasem, který byl ošetřen postřikem a nyní, po třech týdnech, bych ho dala chemicky vyčistit. Je záruka, můžeme-li vůbec použít toto slovo v případě štěnic, že koberec bude čistý? Moc děkuji

Odpověď
Dobrý den,
upřímně musím přiznat, že nemám zkušenosti s tím, jak takové čištění probíhá (teplota, použitá chemie). Každopádně bych doporučil navíc provést důkladné ošetření horkou párou - pokud možno i po okrajích ze spodní strany (pokud to materiál koberce a jeho rozměry umožňují).
Pak by to mělo být v pořádku:-)
R. Kaluža
Ratanový nábytek Test 27.09.2023 11:16:00

Dobry den, prosím, mám venku ve staré místnosti ratanové lehátko, které jsem si chtěla později dát do bytu. Bylo by možné, aby v něm byly štěnice? Žádné indicie zatím nemám, jen mě tato otázka napadla v souvislosti s přesunem do nového bytu, kam by mělo byt lehátko umístěno. Děkuji

Odpověď
Dobrý den,
nepředpokládám, že by se štěnice nacházely v lehátku, které není dlouhodobě používáno ke spánku. Štěnice musí pravidelně někde pít krev (četnost závisí na teplotě, při pokojové teplotě cca 2x týdně).
R. Kaluža
Skodlivost pripravku Anna 22.09.2023 8:34:00

Dobry den. Chci se zeptat jak moc skodi postrik na stenice psovi a kockam?Dekuji

Odpověď
Dobrý den,
kočky jsou citlivější než psi, ale obecně platí že by domácí zvířata neměla být doma minimálně do uschnutí přípravku, u některých přípravků je to 8 hodin po aplikaci.
Pak už žádná omezení nejsou.
R. Kaluža
Cervotoc spizn Eva 20.07.2023 16:07:00

Dobry den, potrebovala bych poradit,pred par dny jsem objevila v byte drobny hmyz,hledala jsem na internete co by to mohlo byt a nejvic mi to sedi na pisivky a potrebovala bych poradit jak se jich nejjedoduseji zbavit z celeho bytu? Dekuji

Odpověď
Dobrý den,
výskyt pisivek souvisí s vysokou vlhkostí (více než 60% vzdušné vlhkosti).
Hubit se dají dobře jakýmkoli postřikem na lezoucí hmyz.
Ovšem pokud bude přetrvávat vysoká vlhkost, zase se objeví.
R. Kaluža
Stenice a pes Simon 20.02.2023 22:10:00

Dobry den, kazdy den vodim sveho psa na hlidani po dobu co jsem v praci. Mam podezreni, ze v byte, ve kterem hlidani probiha se vyskytuji stenice. Jednou jsem v byte pri vyzvedavani rozmackl broucka plneho krve, vzhledem odpovidajici stenici. Ja se v byte nezdrzuji a pelisek ani jine prislusenstvi se neprenasi. Je i presto mozne, ze si stenice zavlecu k sobe domu? Dekuji za odpoved

Odpověď
Dobrý den,
pravděpodobnost zavlečení štěnice domů na psovi je malá. Netroufnu si ji však úplně vyloučit, protože už jsem za svou praxi viděl několik různých hodně nepravděpodobných případů:)
R. Kaluža
Celkem 285 příspěvků