Krev sající hmyz a roztoči

Potravinoví a skladištní škůdci

Jiný obtížný hmyz a členovci

Dřevokazný hmyz a bodavý hmyz

O dezinsekci obecně

Dezinsekcí se rozumí hubení a omezování výskytu nežádoucích členovců – zejména hmyzu, roztočů a pavouků. Úspěch dezinsekce závisí nejen na použitých přípravcích, ale rovněž na přesném určení škůdce, znalosti jeho chování a biologie.

Dezinsekční přípravky se v EU a tedy i v ČR dělí na přípravky pro profesionální a neprofesionální užití. Přípravky pro neprofesionální užití, tedy volně prodejné přípravky ve formě sprejů, popraše a odpařovacích přípravků, mají zpravidla nízkou koncentraci účinných látek, omezený okruh účinných látek a krátkodobý efekt (z ohledem na jejich bezpečnost pro lidi a zvířata při nevhodném použití).

Profesionální dezinsekční přípravky mají širší spektrum účinných látek, jejich vyšší koncentraci a jejich účinek přetrvává déle. Délka účinnosti je závislá na těchto faktorech: typ přípravku (jeho formulace), vlhkost, prašnost, expozice UV záření či cigaretovému kouři.

Druhy způsobovaných škod způsobovaných hmyzem a roztoči

  • přenos infekčních onemocnění, vznik alergií (například vši, blechy, komáři, štěnice, klíšťata, klíšťák holubí aj.),
  • znehodnocení potravin požerem a výkaly (např. mravenci, švábovití, cvrčci, mouchy, zavíječi, červotoči, kožojedi apod.),
  • škody na materiálu – kožešiny, textil (moli, kožojedi aj.),
  • škody na dřevěném nábytku a dřevěných konstrukcích (červotoči, tesaříci).

Jednotlivá výše uvedená poškození se mohou kombinovat, tzn. že hmyz může kromě znehodnocení potravin nebo jiných produktů požerem, přenášet škodlivé mikroorganismy (bakterie, plísně, viry) nebo vylučovat infekční látky (alergeny, karcinogeny).

Bezpečnostní listy používaných přípravků ke stažení

Vybráno z diskuse

Celkem 1 příspěvků
Prosím o radu Leoš 27.11.2015 17:38:00

Dobrý den ! Je na hubenï štěnic dostatečně ůčinný biokill ?<br /> Nebo radši cimetrol ? Prosím poraďte.<br /> Děkuji

Odpověď
Dobrý den, uvedené přípravky rozhodně nepatří mezi nejúčinnější proti štěnicím. Jedná se o přípravky pro neprofesionální užití. Na hubení štěnic doporučuji pozvat si profesionála, protože ten bude mít k dispozici účinější profesionální přípravky a rovněž bude znát metodiku zásahu. Správné provedení má při desinsekci štěnic minimálně 50% podíl na úspěchu zásahu. R. Kaluža
Celkem 1 příspěvků