Potkan se vyskytuje po celém území ČR. Jedná se o živočicha původem z bažin, který potřebuje denně pít. V objektech se proto vyskytuje hlavně v suterénech a kanalizaci. Dorůstá hmotnosti až 500 g, oproti kryse má kratší ocas, menší uši, menší oči a tupější nos. Nejdůležitějším jeho smyslem je čich.

Samice má průměrně 3-6 vrhů po 7-10 mláďatech ročně. Mláďata pohlavně dospívají po cca 1,5-3 měsících. Potkani se dožívají 1-2,5 let.

Vybráno z diskuse

Celkem 1 příspěvků
potkani a blechy Oličarová Radka 19.11.2014 23:08:00

Dobrý den . <br /> Bydlím v panelovém domě a již 2 roky se opakovaně provádí hubení potkanů a neúspěšně. Tuto činost provádí jen jedna firma neustále dokola. To tímto způsobem-do sklepů dala na topení v úrovni 1,5 metru návnady /drobne granulky s datem 11.2011 a to plastové misky s víčkem a otvorem z boku. Potkani se vyskytovali ve výtahové šachtě mrtví a v elektroinstalaci na chodbě - tam byla dána pastička s návnadou a růžový prášek s postřikem pro přesprejování mrtvolnýho pachu při ošetření v bytech při nálezu zesnulých. Tato opakovaná ošetření trvají 2 roky a nyní se v paneláku objevily blechy ,které se dostávájí i do bytů. Jak máme postupovat . Děkuji za odpověď. <br /> .

Odpověď
Dobrý den, bohužel nepíšete jak často je deratizace prováděna a jak často a v jakých počtech nacházíte uhynulé hlodavce. K tomu co píšete se mohu vyjádřit pouze takto: 1) nacházíte-li uhynulé hlodavce, je pravděpodobné, že deratizační nástrahy žerou (i když granulované nástrahy jsou poněkud retro) 2)rozmístění deratizačních staniček nemohu komentovat - nebyl jsem v daném objektu 3) jestliže je deratizace prováděna tak jak má (při výskytu hlodavců v intervalech cca 14 dní) a hlodavci se stále objevují, je potřeba zabezpečit objekt proti jejich pronikání z vnějšku (kanalizace, sklepní okna, dveře atd.) 4) blechy mohou pocházet z uhynulých hlodavců, ale taky z toulavých koček - je nutno provést dezinsekční zásah postřikem/poprašem a zabezpečení objektu dle bodu 3. Opatření by měla provést odborná firma. R. Kaluža
Celkem 1 příspěvků