Rusi a švábi se šíří v objektech aktivně i pasivně (v zavazadlech, ve zboží). Je to světloplachý hmyz, který dny tráví v tmavých úkrytech (škvíry, šachtice a jiná teplá a vlhká místa). Jsou-li pozorováni ve dne, je to příznak jejich přemnožení. Jedná se o všežravce, znehodnocují uskladněné potraviny a pasivně přenášejí zárodky nemocí a roztoče. Větší populace vydávají nepříjemný zápach a produkují alergeny. Z vajíček se rodí malé nymfy, které žijí společně s dospělci a živí se stejnou potravou. Do objektu bývá tento hmyz zavlečen nejčastěji s potravinami, zbožím či materiálem. V rozsáhlejších objektech (bytových domech, obchodních centrech či polyfunkčních objektech) se pak švábovitý hmyz snadno šíří z místa prvotního napadení nejrůznějšími prostupy dál.

K vyhubení švábovitého hmyzu (rusů a švábů) v objektech, je nutný profesionální zásah!!!

Postup hubení rusů a švábů:

  1. prvním krokem při dezinsekčním zásahu proti švábovitému hmyzu je monitoring jeho výskytu v objektu
  2. je nutno zamezit hmyzu přístup ke zdrojům potravy
  3. vlastní dezinsekce se provádí postřikem nebo poprašem reziduálním insekticidem, k vypuzení hmyzu z úkrytů je možno použít insekticidy ve formě aerosolů
  4. v prostorách s omezeným přístupem k alternativním zdrojům potravy je účinější a jednodušší použití požerových nástrah, než postřik či popraš
  5. dezinsekci je nutno provádět minimálně 2x , v časovém rozmezí dle konkrétního druhu škůdce a teploty v objektu
  6. dezinsekce končí opětovným monitoringem výskytu hmyzu.

Vybráno z diskuse

Celkem 4 příspěvků
Rus domaci Hana Hnidova 16.06.2020 15:05:00

Dobry den pred mesicem jsem v koupelne nasla rusa domaciho identifikovala jsem ho pomoci internetu. Poridila jsem monitorovaci pasti na svaby a umistila do koupelny nic se nechytlo za tu dobu. Povazovala jsem to za jednorazovou zalezitost že jsme to prinesli s nevim z obchodu. Ale vcera jsme v kuchyni kontrolovala lepici past na moly a tam jsem objevila prilepeneho rusa znovu vsechno jsem prohledla nikde nic jsem nenašla. Co mohu popripade delat. Jen pro uplnost bydlime v panelaku takze si spise myslime ze to k nam odnekud musi lezt dekuji za odpoved

Odpověď
Dobrý den,
v bytovém domě je třeba provést monitoring výskytu rusů ve všech bytech v domě profesionálem a na základě výsledků pak provést zásah vč. opakování po cca 2 měsících. Doporučuji to řešit s majitelem objektu či SVJ popř. družstvem.
Výskyt švábovitého hmyzu v bytových domech nebývá téměř nikdy omezen na jeden byt, šíří se v objektu zejména stupačkami.
R. Kaluža
Rusy Jana 19.11.2019 21:10:00

Dobry den muze byt v kuchyni pod lednici kukla rusa domaciho a co to znamena

Odpověď
Dobrý den,
rus domácí má nedokonalou proměnu a nevytváří kukly. Samice nosí vajíčka v pouzdře (ootéce) o velikosti cca 8x3x2 mm s sebou a odkládá jí těsně před vylíhnutím. Z vajíček se líhnou nymfy (cca 30 ks), které se 5-7x svlékají až dorostou dospělosti.
Takže nevím co jste našli. Můžete to zkusit vyfotit a poslat mailem.
R. Kaluža
zápach Mirka 18.05.2016 9:27:00

Dobrý den, máme půdní vestavbu, zateplené podkroví, kde je ložnice a šatna. Asi před 5 dny se nám tam začal šířit zápach zkažené gumy, nebo tak nějak. Četla jsem, že to může byt rus domácí, nikde jsem ale brouka neviděla, ani trus, ani kůži. Jak velké musí být zamoření, aby to začalo páchnout? Je možnost zakoupení požerového gelu v maloobchodě? Děkuji za odpověď.

Odpověď
Dobrý den,
rus domácí se vyskytuje v kuchyních, toaletách, koupelnách, zkrátka potřebuje vodu. Šatna ani ložnice není normální místo výskytu. V podkroví bych jako zdroj zápachu viděl pravděpodobněji něco uhynulého (hlodavce) či trus a moč kuny atd.. Každopádně se dají koupit monitorovací pásy na švábovitý hmyz, na které se rusi přilepí -tak zjistíte, jestli se jedná o rusy. Pak má smysl dělat proti nim zásah. Doporučuji se obrátit na profesionála.
R. Kaluža
Šváby Markéta 17.11.2014 18:57:00

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Manžel je na pracovní cestě v Turecku a objevili se jim tam šváby. Jakým způsobem desinfikovat oblečení po jeho návratu? Děkuji za odpověď

Odpověď
Dobrý den,
postačí oblečení vyprat na 60°C a vyžehlit.
R. Kaluža
Celkem 4 příspěvků